Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie zgodnie z naszą Polityką plików cookie.

Zimne barwy, czyli twórcy harmonii

Zimne barwy, czyli twórcy harmonii
Dzięki zimnym kolorom możemy promieniować nie nadmiernym podnieceniem i zdenerwowaniem, ale wręcz przeciwnie, spokojem. Dlatego do sypialni lub salonu kolor tapety może być świetnym wyborem.

Ważne jest, aby wiedzieć o zimnych kolorach, że zawężają przestrzeń po nałożeniu na dużą powierzchnię, dlatego lepiej jest stosować je w pomieszczeniach, do których dociera wystarczająca ilość naturalnego światła, ponieważ odpowiednie warunki oświetleniowe mogą zrekompensować ten problem.

Niemniej jednak możesz ich używać w łazienkach i łazienkach, ponieważ nie spędzasz w nich tyle czasu, że czujesz się źle. Jednak ich zimny efekt można zrównoważyć ciepłymi kolorami, a nawet odcieniami bieli, szampana czy wiśni.

Pomimo tego, że niebieski jest kolorem wody, można go spotkać nie tylko w łazienkach. Dziś turkus uważany jest za jeden z jego najmodniejszych tonów, ale ze względu na jego dominujące działanie warto uważać na jego stosowanie. Różne odcienie niebieskiego świetnie prezentują się z szarością, brązem, żółcią, a nawet zielenią. W przypadku sypialni odcień niebieskiego może okazać się doskonałym wyborem, ponieważ pomaga ludziom uzyskać niezbędny stan spoczynku przed zaśnięciem lub odpoczynkiem.

Ciemniejszy fiolet ma pewną arystokratyczną elegancję, ale po nałożeniu na zbyt duże powierzchnie kolor ten może łatwo stać się przytłaczający. Ponadto jego różne odcienie mogą obudzić w nas poczucie tajemniczej duchowości i intymnej nieśmiałości jednocześnie. Wiele osób uważa, że nadmierne użycie bzu może sprawić, że nasze domy staną się teatralne, ale efekt ten można łatwo zrekompensować. Jeśli obok fioletowych ścian umieścimy dużo dodatków i mebli w kolorze białym, szampańskim lub jasnofioletowym, wówczas pomieszczenie będzie cieplejsze. W połączeniu z ciemniejszym odcieniem niebieskiego lub nawet szarego możemy zachować efekt lekko chłodu w pomieszczeniu.

 

Jednym z najpopularniejszych zimnych kolorów jest chyba zielony, który ze względu na swój naturalny charakter wciąż emanuje ciepłem. Jest to również bardzo pocieszający kolor, ale trzeba uważać, jakiego odcienia używasz, ponieważ na przykład jego ciemne i trujące odcienie zieleni mogą łatwo sprawić, że pomieszczenie będzie przytłaczające. Zapewne ze względu na swoje naturalne działanie świetnie prezentuje się z niemal każdym kolorem, a nawet wymaga kolorowych dodatków i mebli. Jeśli chcesz zachować świeżość zieleni, wybierz jasny, jasnozielony odcień, ponieważ ciemniejsze odcienie mogą nadać nieco przestarzały wygląd.