Ważne jest, aby wspomnieć o zimnych kolorach, że należy je stosować tylko na większych powierzchniach w pomieszczeniach, w których jest wystarczająca ilość naturalnego światła. Zimne barwy stosowane na jaśniejszych, dużych powierzchniach nieco zawężają przestrzeń, ale można to zrekompensować odpowiednimi warunkami oświetleniowymi. Oczywiście oprócz pomieszczeń, które są zanurzone w naturalnym świetle, często możemy spotkać zimne odcienie w łazienkach i toaletach, ale nie spędzamy w tych pomieszczeniach wystarczająco dużo czasu, aby zimne kolory sprawiły, że poczujemy zimno.
Wspomniany wcześniej efekt kruchości można łatwo zrównoważyć ciepłymi kolorami, a nawet odcieniami bieli, szampana, wiśni czy stonowanymi zimnymi kolorami. Przyjrzyjmy się najczęściej używanym zimnym kolorom i ich efektom.
Jednym z najbardziej ulubionych zimnych kolorów jest prawdopodobnie zielony. Chociaż zieleń jest zwykle klasyfikowana jako kolor zimny, ze względu na swój naturalny charakter nadal promieniuje ciepłem. Zielony jest prawdopodobnie jednym z najbardziej pocieszających kolorów, chociaż należy uważać, jakiego odcienia używasz, ponieważ wiele odcieni ciemnej i trującej zieleni może łatwo sprawić, że pomieszczenie będzie przytłaczające. Być może to dzięki naturalnemu efektowi zieleni świetnie prezentuje się z niemal każdym kolorem, ponadto jasnozielona tapeta wymaga po prostu kolorowych dodatków i mebli. Pomarańczowy, żółty, biskupi fioletowy, czerwony, niebieski, brązowy lub szampański. Wszystkie one doskonale współgrają z zielenią, a jeśli trzymasz się zasady umiaru, nie znajdziesz koloru, który nie wygląda dobrze obok zielonej tapety. Jeśli chcesz zachować młodzieńczy nastrój związany z zielenią, zdecyduj się na jasne, jasnozielone odcienie, ponieważ ciemniejsze zielone kolory mogą stworzyć efekt lekko postarzania.
Ciemniejszy fiolet ma pewną arystokratyczną elegancję podobną do bordo, ale po nałożeniu na zbyt duże powierzchnie kolor ten może łatwo stać się przytłaczający. Ponadto różne odcienie fioletu mogą jednocześnie ukrywać poczucie tajemniczej duchowości i intymnej nieśmiałości. Niektórzy uważają, że zbyt duża ilość fioletu może sprawić, że dom stanie się teatralny, ale ten efekt można również łatwo zrekompensować. Jeśli oprócz żywszej fioletowej tapety użyjesz dużo białych, szampańskich lub jasnofioletowych dodatków i mebli, poczujesz, że pomieszczenie jest ciepłe, ale w połączeniu z ciemniejszym odcieniem niebieskiego lub szarego można utrzymać w pomieszczeniu efekt lekko zimna.
Pod koniec pozostał chyba jeden z najfajniejszych zimnych kolorów, niebieski. Pomimo tego, że ten kolor wody można spotkać nie tylko w łazienkach, choć faktem jest, że występuje dość często w tym pomieszczeniu. Dziś turkus uważany jest za jeden z najmodniejszych odcieni, jednak ze względu na jego dominujące działanie warto uważać z jego stosowaniem. Różne odcienie niebieskiego bardzo dobrze prezentują się z szarością, brązem, żółcią, a nawet zielenią. Jeśli chcesz wzmocnić efekt jasnoniebieskiej tapety, możesz to łatwo zrobić za pomocą jaśniejszych pomarańczowych akcesoriów, dzięki którym uzyskasz bardzo przyjemny kontrast.