Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie zgodnie z naszą Polityką plików cookie.

Grupowanie tapet 2.

Grupowanie tapet 2.
W poprzednich artykułach dowiedzieliśmy się już kilku interesujących faktów na temat tapet. O tym, jak są wykonane i jak możemy je pogrupować. Mówiliśmy już o lekkich i średnio ciężkich tapetach. Zobaczmy, co z tapetą z grubego papieru.

Tapety te nazywane są również tapicerką papierową. Ta grupa obejmuje rodzaje tapet, które mają dużą wagę na metr kwadratowy, a także mocny i trwały materiał. Produkcja tych tapet jest dość skomplikowana. Wymaga dużej wiedzy, specjalnego sprzętu i technologii. Średnia grubość ciężkiej tapety może wynosić do 0,3-1 mm. Tapety te wyglądają bardzo efektownie i trwale, ale ze względu na ich grubość, wagę nie zawsze można je przymocować do ściany za pomocą kleju. W takich przypadkach konieczne jest szukanie specjalnych rozwiązań. Takie jest napięcie i wbijanie gwoździ.

 

Zamszowa tapeta

Takie tapety są przekładane włóknami tekstylnymi po ich kolorowych stronach, mają efekt tkaniny lub dwoiny. Zamsz zawdzięcza swoją nazwę prasowanemu, tkanemu zamszowi. Jest produkowany w następujący sposób. Na mocny papier nakłada się bezbarwny klej o dobrej sile wiązania, a następnie na niewyschnięty klej posypuje się nici tekstylne i jedwabne, które wciera się w klej za pomocą wałka drukarskiego. Dzięki temu procesowi uzyskuje się przyjemny w dotyku materiał o ciepłym efekcie, ale bardzo wrażliwy na zanieczyszczenia. Zamszową tapetę można podzielić na dwie grupy. Cała powierzchnia teleur pokryta jest pyłem tekstylnym i ma aksamitny efekt. W przypadku wzorzystego zamszu (lub półzamszu) tylko wzór posypuje się pudrem.

 

Tapeta tłoczona

Nazywana jest również tapetą reliefową. Masę barwnikową nakłada się na podwójną warstwę papieru, która jest mocno utuczona. Następnie wzór uzyskuje się za pomocą druku potrójnego lub wklęsłego. Przy wysokim ciśnieniu dzieje się co następuje. Najpierw masę farby rozprowadza się tak, aby pokryła całą tapetę. Następnie wzór jest wciskany w niego za pomocą wybrzuszonego wałka. Jeśli w grę wchodzi druk wklęsły, próbka jest grawerowana w cylindrze drukarskim. Z tego wytłoczony wzór zostanie nałożony na papier. Ci, którzy wybierają taką tapetę, powinni wiedzieć, że są one dość wrażliwe na składanie, łamanie.

 

Tapeta z trocin

Jest to papier dwuwarstwowy. Na przyklejoną tapetę bazową posypuje się trociny, a następnie nakłada się na nią kolejną warstwę papieru. Tapety z trocin są dostępne w dość szorstkich, ale także drobnoziarnistych wykończeniach. Szczególnie w przypadku nierównych powierzchni zalecana jest tapeta z efektem plastycznym.
 

Tapety z imitacją linkrusty (linoleum)

Wykonany jest z mocnego papieru, pomalowanego, później prasowanego tapety. Po wyschnięciu pokryty jest warstwą lakieru, który doskonale imituje efekt linoleum. Zwykle nakłada się go na powierzchnię cokołów. Dostępny jest również w wersji naturalnej, w takim przypadku należy go pomalować po sklejeniu.
 

Tekko tapety

Taka tapeta, w zależności od kierunku padania światła, daje bardzo piękną grę światło-cień. Wykonany jest z podgrzewanego wałka o głębokim wzorze z dodatkiem miki lub proszku metalowego. Są wodoodporne i odporne na światło oraz bardzo łatwe do dezynfekcji.