Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie zgodnie z naszą Polityką plików cookie.

Jak powstaje tapeta?

Jak powstaje tapeta?
Chociaż dziś istnieją nie tylko tapety papierowe, jasne jest, że papier jest nadal surowcem większości tapet, więc jeśli chcemy wiedzieć, jak powstaje ta specjalna okładzina ścienna, musimy zacząć od produkcji papieru.

Papier, jak wielu wie, jest wytwarzany z włókien roślinnych. Jego najważniejszym materiałem jest celuloza, która jest pozyskiwana z drzew, ale dodatkowo trzcina, bawełna, konopie i len mogą również dostarczać tego materiału. Podczas produkcji papieru należy usunąć wszystkie tzw. substancje towarzyszące inne niż celuloza. Materiał wyprodukowany po tym nazywa się już półproduktem papieru.

Aby wydobyć celulozę z drewna, roślinę należy najpierw rozłożyć na jej elementy. Najłatwiej to osiągnąć mechanicznie. Uzyskane w ten sposób włókna są jednak bardzo krótkie i dość zniszczone, więc gdyby wykonano z nich papier, jego wytrzymałość byłaby zbyt niska, a trwałość niska. Oczywiście w niektórych przypadkach nie jest to aspekt autorytatywny, dlatego papier używany jako surowiec do gazet jest wykonany z takich słabszych włókien. Jednak do papieru używanego jako surowiec do tapety dodawane są różne dodatki, aby wydłużyć jej żywotność i jakość.

Zwykle do miazgi dodaje się gips lub kaolin w celu poprawy struktury włókien. Do masy celulozowej często dodaje się żywicę sosnową lub żywicę, ponieważ zwiększają one chłonność papieru, zwiększając tym samym jego wytrzymałość. Jednak w przypadku wysokiej jakości miazgi nadal konieczne jest usunięcie niektórych składników. Kiedy wytwarzana jest czysta celuloza, lignina (która osadza się we wnękach ściany komórkowej w miarę starzenia się drewna, usztywniając w ten sposób roślinę) i hemiceluloza (dodatkowy składnik ściany komórkowej) muszą zostać całkowicie usunięte z miazgi. To ługowanie odbywa się zwykle przez gotowanie kwaśne lub zasadowe. Powstały materiał sprawi, że papier będzie gładki i biały. Oczywiście, jeśli chcesz kolorowy papier, możesz również dodać barwniki do miazgi.

Jeśli masa celulozowa jest już przygotowana i wyekstrahowano z niej wszystkie substancje, które pogorszyłyby jakość papieru, a do masy celulozowej dodano również dodatki, może nastąpić mapowanie samego papieru. Odbywa się to na maszynie do produkcji papieru z płaskim ekranem. Najpierw na tak zwanej sekcji sitowej rozprowadza się cienką, płynącą miazgę, spuszczając w ten sposób zawartą w niej wodę, a włókna znajdujące się w miazdze są równomiernie rozprowadzane na pasku. W kolejnej fazie specjalne rolki dociskowe wyciskają niewielką ilość niewyciekającej wody pozostałej w papierze. Ostatnim krokiem jest wysuszenie papieru za pomocą wałków ogrzewanych parą na sekcji suszenia. Następnie gotowy papier o gładkiej, błyszczącej powierzchni jest schładzany, zwijany, a następnie rolki są cięte.