Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie zgodnie z naszą Polityką plików cookie.

Tapeta samoprzylepna

Tapeta samoprzylepna

Tapeta samoprzylepna najlepiej sprawdza się jako element dekoracyjny. Na jego zastosowanie mają również wpływ tylko odpowiednie powierzchnie. Można go postawić na ścianie, ale można go również wykorzystać do odświeżenia zużytych mebli.

Korzyści

Jego największą zaletą jest niezwykle bogata oprawa wizualna. Przykłady obejmują realistyczne usłojenie drewna, wzór marmuru, efekt skóry, realistyczne płytki i rustykalne wzory kamienia. W asortymencie tapet samoprzylepnych można znaleźć bardzo mocne, odporne na zarysowania elementy o wysokim połysku.

Kolejną wielką zaletą jest łatwość aplikacji. Podczas gdy tradycyjne tapety wymagają wyjątkowo dobrej zręczności i powierzchni ściany, wersje samoprzylepne można nawet przykleić do krzywych ścian lub powierzchni. Samo tapetowanie jest szybkim i łatwym procesem.

Kolejną wielką zaletą jest to, że w zależności od warunków atmosferycznych tapetę można nakładać nawet na zewnątrz. Tapeta samoprzylepna wytrzymuje warunki zewnętrzne średnio przez 2-3 lata. Jeśli uda Ci się kupić wysokiej jakości tapetę, nie ma przeszkód, aby przykleić ją w łazience lub kuchni.

Trzymać

Do przepływu pracy potrzebny będzie snicker, nożyczki, linijka, specjalny plastikowy nóż do kielni i oczywiście taśma miernicza. Gładką powierzchnię przeznaczoną do tapetowania należy dokładnie odkurzyć i odtłuścić. Brak przygotowania znacznie skróci żywotność tapety. Podczas tapetowania nieobrobionej powierzchni konieczne jest nałożenie warstwy podkładu.

Przed przyklejeniem należy zaplanować, jaki rodzaj powierzchni, jak duże kawałki tapety będą potrzebne. Jeśli chcesz wytapetować określony kształt, warto narysować ołówkiem wzór na odwrocie. Podczas produkcji po tej stronie malowana jest siatka linii, co ułatwia projektowanie. Wzdłuż obrysu gotowego szablonu tapetę można dostosować bardzo prosto, bez uszkodzeń, za pomocą nożyczek. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych tapet, warto policzyć kilka dodatkowych milimetrów dla idealnego dopasowania, które po przyklejeniu należy usunąć z przymrużeniem oka.
Po nałożeniu mogą tworzyć się pęcherzyki powietrza, których pojawienie się można łatwo wyeliminować. Najpierw oddziel tylko niewielką część tylnej części tapety, dopasuj ją dokładnie do powierzchni, a następnie delikatnie wygładź tapetę od środka do krawędzi nożem do kielni. Nadal mogą być małe bąbelki, ostrożnie przebij je igłą i wyciśnij powietrze między tapetą a ścianą. Źle wyrównana tapeta jest łatwa do naprawienia, wystarczy ją chwycić i oderwać od powierzchni. Ta operacja nie jest możliwa w przypadku powierzchni papierowych!
 

 

Przed przyklejeniem nierównej, pofałdowanej powierzchni, aby uzyskać idealne dopasowanie, tapetę należy podgrzać za pomocą suszarki do włosów. Od teraz pozostaje tylko dopasowanie i wygładzenie, jednak należy uważać, aby tapeta nie była zbyt mocno rozciągnięta. Problem polega na tym, że tapeta nie przykleja się do krawędzi. Wyjmij kawałek materiału i żelazko. Umieść szmatkę między tapetą a żelazkiem, obróć to drugie na niskim poziomie i przeciągnij ją kilka razy po problematycznej powierzchni.