Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie zgodnie z naszą Polityką plików cookie.

Historia tapet - część 2

Historia tapet - część 2
W XIX wieku, dzięki rewolucji przemysłowej, ludzie byli w stanie okiełznać siłę pary, co doprowadziło również do znaczących zmian w produkcji papieru.

Dawne papiernie były stopniowo zastępowane przez papiernie, które były w stanie produkować papier na skalę przemysłową. Ponadto przemysł poligraficzny również przeszedł znaczny rozwój, więc tapety papierowe stały się wreszcie dostępne dla prostej klasy średniej.

Najważniejszymi okresami historii sztuki tego okresu były romantyzm (biedermeier) i secesja, których cechy stylistyczne pojawiały się również na tapetach. Tapety zdobione motywami mniejszych rozmiarów, a także podkreślające bliskość natury, były charakterystyczne dla romantyzmu. Wtedy też pojawiły się pierwsze tapety przedstawiające pejzaże, będące przykładem tęsknoty romantyzmu za naturą. "Moda na tapety" na początku XX wieku była głównie pod wpływem secesji. Wzory na tapetach to mocno stylizowane, często proste, geometryczne kształty. W tych geometrycznych wzorach kąty proste prawie w ogóle nie występują, ponieważ secesja była zbudowana głównie na zakrzywionych kształtach. Kolory są żywe, ale współgrają ze sobą do maksimum. Secesja nie miała jednak zbyt wiele czasu, aby odcisnąć swoje piętno na wyglądzie tapet, ponieważ od lat 20. i 30. tapety były coraz częściej spychane na dalszy plan.

Popularność tapet powróciła w latach 50-tych. Ze względu na silną urbanizację w wielu miejscach ludzie byli zmuszeni do zamieszkania w maleńkich mieszkaniach i pokojach, które można było znacznie uprzyjemnić kolorowymi tapetami. Na tapetach często pojawiały się abstrakcyjne kształty, powtarzające się symetrycznie, a w przypadku kolorów dominowały pastelowe odcienie. Od lat 60. kolory tapet stają się żywsze i jednocześnie ciemniejsze. Kontrast jest jednak zachowany, a ciemne tapety zawsze zawierają jasne motywy.

W latach 80. kolory i wzory zniknęły w tle, a na pierwszy plan wysunęły się tapety z teksturowanymi powierzchniami. W latach 80. i 90. kolorystyka tych okładzin ściennych ponownie została zdominowana przez pastelowe i jasne odcienie. Trend ten zmienił się u szczytu tysiąclecia, kiedy tapety z wzorami, kolorami i w wielu przypadkach ciemnymi podstawowymi tonacjami powróciły do mody w wyniku retro.

Chociaż nie można w żadnym wypadku powiedzieć, że retro jako trend w stylu wnętrzarskim zniknął, to ostatnie lata wyraźnie upływały pod znakiem tapet w stylu barokowym. Mocne, często teksturowane wąsy i kwiatowe wzory, jasne, często ciemne kolory i arystokratyczna elegancja. W ostatnich latach wyraźnie zdominowała je moda na tapety.